317
70617

BYRÅ,

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 430 - 1 720 EUR
1 630 - 1 950 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
BYRÅ,

av Carl Diedrik Fick (mästare i Stockholm 1776-1806). Sengustaviansk. Mahogny. Listverk och beslag av delvis förgylld mässing. Skiva av rödspräcklig marmor. Rak form med rundade hörn. Tre lådor. I översta lådan fack. Signerad i översta lådan "C: D
FICK" samt med Stockholms snickareämbetes runda stämpel. Längd 102, bredd 56, höjd 84,5 cm.

Lagad skiva, senare nyckelskyltar och tre handtag.