Madeleine Pyk – en samling F769
603
71141

Karl Fredrik Brander, tillskriven.

(Sverige, 1705-1779)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
760 - 950 EUR
872 - 1 090 USD
Klubbat pris
7 200 SEK
(Sverige, 1705-1779)

"Lovisa Ulrica Ehrenpreus" (1692-1775)

Uppfodrad duk 79 x 61 cm. Förgylld gustaviansk ram.

Retuscher.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Esberöds herrgård, Kivik, Småland.

Index över svensk porträtt 1500-1850, band I, sid 229.