878
100145

Thangka. Tibet, 1900-tal. "Begtse".

Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
350 - 437 EUR
369 - 461 USD
Klubbat pris
6 500 SEK

Gouache på duk, 68,5 x 54 cm. Tygmonterad (totalt 130 x 83 cm).

Mindre defekter.

Proveniens

Gun Kessles samling. Inköpt i New Delhi på 1960-talet och enligt uppgift ur Dalai Lamas, från Tibet medförda inventarier.