879
100155

Thangka. Tibet, 1900-tal. "Livshjulet"

Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
175 - 262 EUR
184 - 276 USD
Klubbat pris
2 600 SEK

Gouache på duk. 45 x 37,5 cm. Tygmonterad (totalt 87,5 x 56,5 cm).

Veck, defekter och färgbortfall.

Proveniens

Gun Kessles samling. Inköpt i New Delhi på 1960-talet och enligt uppgift ur Dalai Lamas, från Tibet medförda inventarier.