Kan inte nå servern

Lilla Bukowskis S190

 
1595 föremål
835. John Jon-And, "Förhoppningar".
835. John Jon-And, "Förhoppningar".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
836. Lena Cronqvist, Sommar på Koster.
836. Lena Cronqvist, Sommar på Koster.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
837. GALLERSKÅL, flintgods. Rörstrand.
837. GALLERSKÅL, flintgods. Rörstrand.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
839. Sven X:et Erixson, "Lövverk".
839. Sven X:et Erixson, "Lövverk".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
840. GEORGES MATHIEU, blandteknik, sign o dat -57.
840. GEORGES MATHIEU, blandteknik, sign o dat -57.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
841. Ulf Gripenholm, "Stegesund".
841. Ulf Gripenholm, "Stegesund".
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
842. Eddie Figge, "Neil Armstrong, the step".
842. Eddie Figge, "Neil Armstrong, the step".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
843. Erland Cullberg, Komposition med vas.
843. Erland Cullberg, Komposition med vas.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
844. RING, 14k guld med ryska stplr.
844. RING, 14k guld med ryska stplr.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 500 - 5 000 SEK
846. RING, 14k guld ryska stplr.
846. RING, 14k guld ryska stplr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
847. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokokostil, 1800-talets andra hälft.
847. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokokostil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
849. BÄGARE, silver. Trol Bönhasarbete 1771.
849. BÄGARE, silver. Trol Bönhasarbete 1771.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
850. KLUCKAFLASKA med propp, 1800-tal.
850. KLUCKAFLASKA med propp, 1800-tal.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
851. Bergslandskap.
851. Bergslandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 12 000 SEK
852. CHAMPAGNESTRUTAR, 3 st, 1800-tal.
852. CHAMPAGNESTRUTAR, 3 st, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 SEK
853. Johan Wilhelm Palmstruch, "Svensk botanik", 8 volymer.
853. Johan Wilhelm Palmstruch, "Svensk botanik", 8 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
854. VAS/BORDSLAMPA, glas, överfång. Gallé.
854. VAS/BORDSLAMPA, glas, överfång. Gallé.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
855. Vid fruktbordet.
855. Vid fruktbordet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 22 000 SEK
856. RÖKELSEKAR, keramik. Japan Meiji.
856. RÖKELSEKAR, keramik. Japan Meiji.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
857. Anton Ebert, Kristina Nilsson.
857. Anton Ebert, Kristina Nilsson.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
14 000 - 15 000 SEK
858. HÄNGSKÅP,
858. HÄNGSKÅP,
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
859. Max Mikael Book, "Blue Tosun".
859. Max Mikael Book, "Blue Tosun".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
860. Wibeke Beck-Friis, "Polissiren".
860. Wibeke Beck-Friis, "Polissiren".
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
861. ÖRHÄNGEN, ett par.
861. ÖRHÄNGEN, ett par.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
862. Kjartan Slettemark, Nixon.
862. Kjartan Slettemark, Nixon.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
863. SOFFA OCH FÅTÖLJ, G. A Berg, Stockholm 1930-tal.
863. SOFFA OCH FÅTÖLJ, G. A Berg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
864. KLÄDSKÅP, G A Berg, Stockholm, 1930-tal.
864. KLÄDSKÅP, G A Berg, Stockholm, 1930-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
865. Roland Svensson, "Dagar i skärgård och annorstädes".
865. Roland Svensson, "Dagar i skärgård och annorstädes".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
866. SOFFA. Börge Mogensen.
Fritz Hansen, Danmark 1969.
866. SOFFA. Börge Mogensen. Fritz Hansen, Danmark 1969.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
867. TAKARMATUR, G A Berg, Stockholm 1930-tal.
867. TAKARMATUR, G A Berg, Stockholm 1930-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
868. HYLLSYSTEM, Finn Juhl, Bovirke, Danmark
1950-tal.
868. HYLLSYSTEM, Finn Juhl, Bovirke, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
869. SKRIN, allmoge, Norge 1800-tal.
869. SKRIN, allmoge, Norge 1800-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
872. FÅTÖLJER, ett par, troligen Österrike 1900-talet början.
872. FÅTÖLJER, ett par, troligen Österrike 1900-talet början.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
873. BORDSPENDYL. Fransk senempire.
873. BORDSPENDYL. Fransk senempire.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
874. PIEDESTAL MED YTTERFODER, majolika.
Rörstrand, jugend.
874. PIEDESTAL MED YTTERFODER, majolika. Rörstrand, jugend.
Klubbat pris 
9 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
875. KRUKA, mässing. Höjd 22,5 cm, diameter 30 cm. Persien omkring 1900.
875. KRUKA, mässing. Höjd 22,5 cm, diameter 30 cm. Persien omkring 1900.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
876. Utagawa Toyoshige Toyokuni II, Figurscen med fångad katt.
876. Utagawa Toyoshige Toyokuni II, Figurscen med fångad katt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
877. Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Man vid badtunna.
877. Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Man vid badtunna.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 800 SEK
878. Thangka. Tibet, 1900-tal. "Begtse".
878. Thangka. Tibet, 1900-tal. "Begtse".
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
879. Thangka. Tibet, 1900-tal. "Livshjulet".
879. Thangka. Tibet, 1900-tal. "Livshjulet".
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
880. Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Överfall i båt.
880. Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Överfall i båt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
881. SLAGBORD. Barock.
881. SLAGBORD. Barock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883. HÖRNSKÅP. 1700/1800-tal.
883. HÖRNSKÅP. 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
884. Toyohara Kunichika, Samuraj i månsken.
884. Toyohara Kunichika, Samuraj i månsken.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
885. Thangka. Tibet/Nepal, 1800-tal. "Shakyamuni".
885. Thangka. Tibet/Nepal, 1800-tal. "Shakyamuni".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
888. Sven X:et Erixson "Trädgårdsarbete"
888. Sven X:et Erixson "Trädgårdsarbete"
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
889. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk.
889. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
890. SPEGEL. Sengustaviansk.
890. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
891. SPELBORD, "à l´hombre". Holland.
891. SPELBORD, "à l´hombre". Holland.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
892. FIGURGRUPP, elfenben. Japan, Meiji.
892. FIGURGRUPP, elfenben. Japan, Meiji.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
893. VÄGGPENDYL. Johan Fredrik Cedergren, Stockholm 1818.
893. VÄGGPENDYL. Johan Fredrik Cedergren, Stockholm 1818.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
894. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska.
894. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
895. BÄGARE, silver. Erik Lemon, Uppsala 1761.
895. BÄGARE, silver. Erik Lemon, Uppsala 1761.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
896. Hugo Zuhr Motiv från västkusten
896. Hugo Zuhr Motiv från västkusten
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
897. STOLAR, ett par. Göteborgsmodell, 1800-tal.
897. STOLAR, ett par. Göteborgsmodell, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 000 - 1 200 SEK
898. AMPEL, för sju ljus. Louis XV-stil.
898. AMPEL, för sju ljus. Louis XV-stil.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
899. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
899. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
900. STOLAR, sex stycken. Gustaviansk Lindome.
900. STOLAR, sex stycken. Gustaviansk Lindome.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
901. KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.
901. KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
902. KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.
902. KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
903. FISKFAT med SIL, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1795-1820).
903. FISKFAT med SIL, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1795-1820).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
904. BORD. Mellaneuropa, omkr 1800.
904. BORD. Mellaneuropa, omkr 1800.
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
905. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784).
905. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
907. LJUSSTAKAR, ett par, keramik. Qing dynastin.
907. LJUSSTAKAR, ett par, keramik. Qing dynastin.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
908. FAT, keramik. Guangdong, 1600-tal.
908. FAT, keramik. Guangdong, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
909. FAT, lack. Qing dynastin.
909. FAT, lack. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
910. SOCKERRUSKA, silver. London 1895.
910. SOCKERRUSKA, silver. London 1895.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
911. POKALGLAS MED LOCK, 1700-tal.
911. POKALGLAS MED LOCK, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
912. GLAS, fyra stycken. Böhmen 17/1800.
912. GLAS, fyra stycken. Böhmen 17/1800.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
913. POKALGLAS, Tyskland, 1700-talets första hälft.
913. POKALGLAS, Tyskland, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
914. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
914. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
915. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
915. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
916. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
916. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
918. BOK, 3 vol. SVENSKA FÅGLAR, M,W & F von Wright.
918. BOK, 3 vol. SVENSKA FÅGLAR, M,W & F von Wright.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
919. Öyvind Fahlström, "Column no 1 (Wonder Bread)".
919. Öyvind Fahlström, "Column no 1 (Wonder Bread)".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
920. BUDDHA, trä. Mingstil.
920. BUDDHA, trä. Mingstil.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
921. Gleb Bogomolov, Utan titel.
921. Gleb Bogomolov, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
922. BUDDHA. Myanmar, Burma 1800-talets andra hälft.
922. BUDDHA. Myanmar, Burma 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
923. Julian Trevelyan, Stadsbild.
923. Julian Trevelyan, Stadsbild.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
924. BUDDHA. Mandalay, Burma 1800-tal.
924. BUDDHA. Mandalay, Burma 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
925. Per Olof Ultvedt, Utan titel.
925. Per Olof Ultvedt, Utan titel.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
926. BUDDHA. Shan, Burma 1800-talets andra hälft.
926. BUDDHA. Shan, Burma 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
927. VINGLAS, sannolikt England med holländsk gravyr. Daterad "Watef 1713".
927. VINGLAS, sannolikt England med holländsk gravyr. Daterad "Watef 1713".
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
928. MATTA, savonnerieteknik. 493,5x395 cm. Europa 1900-talets förra hälft.
928. MATTA, savonnerieteknik. 493,5x395 cm. Europa 1900-talets förra hälft.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
930. Barbro Östlihn, Stilleben med kaffekoppar.
930. Barbro Östlihn, Stilleben med kaffekoppar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
931. MATTA. Semiantik Tekke. 342,5x248 cm.
931. MATTA. Semiantik Tekke. 342,5x248 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 11 000 SEK
932. VAS, glas, trol Frankrike, 1800-tal.
932. VAS, glas, trol Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
500 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
933. Roger Risberg, "Nattvandraren".
933. Roger Risberg, "Nattvandraren".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
934. Hideo Matsumoto, "Hunden".
934. Hideo Matsumoto, "Hunden".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
935. Hideo Matsumoto, "Gröna Lund".
935. Hideo Matsumoto, "Gröna Lund".
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
936. Sven X:et Erixson, "Studie".
936. Sven X:et Erixson, "Studie".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
937. Joe Downing, Komposition.
937. Joe Downing, Komposition.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 SEK
938. Joe Downing, Komposition.
938. Joe Downing, Komposition.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK