456
139971

KAFFEKANNA, tenn. Per Johan Mattsson, Mariestad 1835.

Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
106 - 133 EUR
111 - 139 USD
Klubbat pris
1 600 SEK

Cylindrisk form med rak pip. Svarvat trähandtag med benknopp. Höjd 19,5 cm.

Lagningar, obetydliga bucklor.

Tilläggslista

Bucklorna är obetydliga.

Proveniens

Bengt Janssons samling.