Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
422
144591

SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 460 - 1 750 EUR
1 700 - 2 040 USD
Klubbat pris
21 000 SEK
Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57

Förgylld och bronserad. Uppsvängt genombrutet krön med räfflad medaljong, rosor och krönande kärve. Nedtill lagergirland. Signerad IÅ. Med Stockholms hallstämpel. Höjd 135, bredd 51 cm.

Ett glas senare, kärven möjligen senare, ställvis maskstungen, krön med skador.