1511
205707

FRACK, skräddarsydd åt Jussi Björling, 1956

Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
131 - 174 EUR
137 - 182 USD
Klubbat pris
1 600 SEK
Johanna Fock
Johanna Fock
Specialist Fashion
+46 (0)708 92 19 74

Svart ull med siden detaljer. Delvis fodrad med svart siden och delvis vit siden. Etikettmärkt "STEENS STOCKHOLM". Byxans midjevidd 111 cm, benlängd 70 cm. Fracklängd 104 cm.

Obetydligt slitage

Proveniens

Tillhört Jussi Björling

Kopia på intyg finns som intygar att fracken är skräddarsydd av Steens till Jussi Björling den 20 januari 1956.