1512
206338

MÄRTHASKOLAN, cocktailklänning tidigt 1960-tal

Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
105 - 131 EUR
109 - 137 USD
Klubbat pris
1 000 SEK

Svart siden. A-linjeformad med kort ärm. Fyra dekorationsfickor på framsidan. Dragkedja i rygg. Helfodrad med svart siden. Etikettmärkt: "HKH.Hertiginnans av Västerbotten Hovleverantör Märthaskolans FRANSKA AVDELNING STOCKHOLM". Rygglängd mitt bak 96,5, bystvidd 90, ärmlängd 4 cm.

Obetydligt slitage.