435
321238

HERMÈS, handväska, "Kelly 32", 1960-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
439 - 527 EUR
466 - 560 USD
Klubbat pris
11 500 SEK

Burgundirött kalvskinn med röda stickningar. Rundade sömmar utåt, "retourné". Tre fack invändigt. Fyra tellikor under. Spänne samt lås i guldfärgad metall märkt "HERMÈS-PARIS". Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS", artisanstämplad "OZ". Axelband i samma röda färg guldfärgade krokar, artisanstämplad "NO" samt stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS MADE IN FRANCE". Dustbag medföljer. 32 x 32 x 12 cm. Nyckel finns.

Slitage. Ett fack med sprucken söm. Senare axelrem.

Proveniens

Gåva till nuvarande ägaren från hennes pojkvän Scott, son till skådespelaren William Holden.

Dustbag medföljer.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

368. Märta Måås-Fjetterström, draperi, "Perugia", rölakan, ca 247 x 150 cm, signerad MMF.
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
46 000

ditt bud
Aktuellt bud:
46 000 SEK