435
321238

HERMÈS, handväska, "Kelly 32", 1960-tal.

Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
436 - 523 EUR
456 - 547 USD
Klubbat pris
11 500 SEK

Burgundirött kalvskinn med röda stickningar. Rundade sömmar utåt, "retourné". Tre fack invändigt. Fyra tellikor under. Spänne samt lås i guldfärgad metall märkt "HERMÈS-PARIS". Stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS", artisanstämplad "OZ". Axelband i samma röda färg guldfärgade krokar, artisanstämplad "NO" samt stämpelmärkt "HERMÈS-PARIS MADE IN FRANCE". Dustbag medföljer. 32 x 32 x 12 cm. Nyckel finns.

Slitage. Ett fack med sprucken söm. Senare axelrem.

Proveniens

Gåva till nuvarande ägaren från hennes pojkvän Scott, son till skådespelaren William Holden.

Dustbag medföljer.