471
350829

MOGENS ERIKSEN, klänning, 1960-tal

Utropspris
2 000 SEK
174 EUR
182 USD
Klubbat pris

Brun sidenchiffong med tryckt rosmönster. Avtagbar långärmad topp som knytes i nacken. Klänningsliv med smala axelband samt insydd korsett, utställd kjol. Etikettmärkt: "Mogens Eriksen COPENHAGUE". Längd mitt bak 105 cm (med top) 72 cm (utan top), bystvidd 80 cm.

Obetydligt slitage

Mogens Eriksen, dansk modedesigner, som skapat framförallt åt det danska kungahuset samt flertalet framstående danska societetsdamer.