CHRISTIAN ERIKSSON, SKULPTUR, mörkpatinerad brons. Sittande same, signerad 1902.
Signerad och daterad Chr. Eriksson Kiirunavaara 1902. Gjutarstämpel i form av Hugo Elmqvists monogram samt A.B.E. Gj-metod Stockholm. Föreställer samen Per Kuhmoinen. Höjd 22 cm.
Slitage.
Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1955, sidorna 177-178, jämför bild sidan 179