CHRISTIAN ERIKSSON, SKULPTUR, mörkpatinerad brons. Sittande same, signerad 1902.

Signerad och daterad Chr. Eriksson Kiirunavaara 1902. Gjutarstämpel i form av Hugo Elmqvists monogram samt A.B.E. Gj-metod Stockholm. Föreställer samen Per Kuhmoinen. Höjd 22 cm.

Konditionsrapport

Slitage.

Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1955, sidorna 177-178, jämför bild sidan 179

Kontakta kundservice

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Kontakta ansvarig katalogiserare

Cecilia Nordström

Cecilia Nordström
Ansvarig specialist Asiatisk keramik och konsthantverk

cecilia.nordstrom@bukowskis.com

VAD KOSTAR TRANSPORTEN?

Hemleverans, ombud, något av våra hus.

Se vad det kostar att få det levererat hem till dig. Frågor? Klicka här.

Möjliga transportalternativ och fraktpris för detta föremål.

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära. Hemleverans är inte möjlig för alla föremål.

    Transportbeställning görs efter vunnen auktion i Mina sidor.

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss