CHRISTIAN ERIKSSON, SKULPTUR, mörkpatinerad brons. Sittande same, signerad 1902.

Signerad och daterad Chr. Eriksson Kiirunavaara 1902. Gjutarstämpel i form av Hugo Elmqvists monogram samt A.B.E. Gj-metod Stockholm. Föreställer samen Per Kuhmoinen. Höjd 22 cm.

Konditionsrapport

Slitage.

Helge Kjellin: Christian Eriksson, SAK 1955, sidorna 177-178, jämför bild sidan 179

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Cecilia Nordström

    Cecilia Nordström

    cecilia.nordstrom@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss