URNOR, ett par, porslin, empire, 1800-talets första hälft.

Vitt porslin, dekor i guld med prins Oscars emblem krönt av arvfurstekrona. Maskaronprydda handtag. Insatser. H 25.

Slitage, smärre sprickor, en insats lagad, ett handtag bytt.

Proveniens

Enligt uppgift gåva av Prins Oscar Bernadotte, troligen tidigare inventarier från prinsens faster Prinsessan Eugenies Villa Fridhem, Gotland. Möjligen tidigare från Prinsessan Eugenies far Kung Oscar I och dennes kronprinstid.

Utropspris
8 000 SEK