Dekor i underglasyrblått av figurer utanför byggnad respektive jaktscen. Brätten dekorerade med lotusblommor. Med Chenghua sexkaraktärsmärke. Diameter 20 cm.
Bruksskick. Nagg. Mindre bränningssprickor.