BOK, William Barry Lord & Thomas Baines: Shifts and expedients of Camp life, travel, and exploration.

London 1876. 8vo. VI, 734 pp. + 6 pp. advertisements + 15 plates. Numerous text illustrations.

Föragets klotband, främre innerfalsen ngt svag. / Publisher’s cloth, upper hinge a little weak.

Andra upplagan. / Second edition.

Konditionsrapport

Slitage.

Proveniens
Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Alla priser är preliminära.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Auktionen avslutades:
    CET

    Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien.

    Kontakta oss