London 1876. 8vo. VI, 734 pp. + 6 pp. advertisements + 15 plates. Numerous text illustrations.
Föragets klotband, främre innerfalsen ngt svag. / Publisher’s cloth, upper hinge a little weak.
Andra upplagan. / Second edition.
Slitage.
Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.