Första upplagan. Förlagets blindpräglade klotband, första bladen ngt lagerfläckade. / First edition. Publisher’s blindstamped cloth, light foxing to initial leaves.
Sir John Barrow (1764-1848), var en brittisk diplomat och geograf. Han medföljde George Macartney såsom handsekreterare på dennes ambassad till Kina och studerade med stort intresse detta land och dess folk och språk, varefter han publicerade Travels in China (1804). Han besökte därefter Sydafrika, där han fick i uppdrag att medla mellan boerna och ursprungsbefolkningen, och beskrev sina erfarenheter i Travels in the Interior of Southern Africa (1801–04). Han deltog i stiftandet av Royal Geographical Society 1830 och förblev dess vicepresident till sin död.
Slitage.
Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.