Hadramaut, some of its mysteries unveiled.
Leyden, Brill, 1932. 8vo. XXVI, 248 pp. + 36 photographic plates + 2 folding maps (one large folding loose in pocket at end). Text illustrations.
Förlagets klotband, förtitelbladet och sista bladet mörknat. / Publisher’s cloth, half-title and final leaf browned.
Första upplagan. / First edition.
Slitage.
Karl Becht undervisade I bl. a. geografi på Lundsbergs skola i Värmland. Han började samla böcker I början av 1930-talet och specialiserade sig på illustrerade böcker om resor och upptäckter. ”The Karl Bech collection” såldes med separat katalog på Bukowksis 1991.