TEKANNOR, 4 st, bl.a Skultuna Bruk, 1800-tal/sekelskiftet 1900.

Mässing och koppar. Handtag i svärtat trä. Längd ca 18- 28 cm.

Bruksskick och slitage. Bucklor. Fläckar. Två tröga lock. Handtag med senare målning.

Utropspris
1 500 SEK