KAFFESERVIS "Medusa", 16 delar, porslin, Versace för Rosenthal, Tyskland.
6 choklad/kaffekoppar med fat, höjd 9 cm.
6 assietter, diameter 18 cm.
Kanna, höjd 14 cm
Sockerskål med lock
Fyrsidigt fat
Askfat
Obetydligt ytslitage.
Rosenthal är en tysk keramikfabrik grundad 1879 av Philipp Rosenthal. Fabriken har sitt säte i Selb i Bayern. Rosenthal tillverkar enkelt porslin och lyxserviser i både traditionell och modern design. Storsäljare är bland annat serviserna ”Maria” och ”Sanssouci”. ”Maria” med den klassiska borden av granatäpplen på kanten är namngiven efter Philipp Rosenthals fru och finns i en mängd olika utföranden. Rosenthal har genom åren gjort en rad designersamarbeten med exempelvis Sigvard Bernadotte, Lisa Larson och Salvador Dalí.