ERIK HÖGLUND, taklampa, 1960-tal. Totalhöjd ca 46 cm.
Lackerad metall samt mässing. Dekor av glas. Diameter ca 23 cm.
Bruks- och åldersbetingat slitage. sprickor i raster Ej funktionstestad. Sprickor.