Bibliskt slächt-register, från Adam, til Iesu Christi heliga moder jungfru Maria, och hennes trolåfwade man Ioseph; med the förnämsta hufwud-slächters grenar; Efter then heliga skrift och lärda mäns böcker. Sammanfattat av Johan Peringskiöld. Stockholm, Tryckt af Kongl. Antiquitet Archivi Boktryckaren Olof Enaeus, 1713. Folio.
Senare pärm. Renoverad titelsida. s. (3)1-210.
Märken. Slitage. Skador. Nött. Sidor med ställvis hårt slitage och revor.