Fäste av förgylld mässing, med lejonkappa. Svärtad samt metalllindad kavel. Tveeggad klinga med två blodrännor. Klinga med graverad och förgylld dekor samt med texten "Konungen" och "Fäderneslandet". Vid fästet en portepé. Baljan av svärtat stål. Längd ca 100 varav klingan ca 86 cm. Med fodral av läder.
Bruks- och åldersbetingat slitage. Några mindre rostangrepp. Den svärtade baljan passar mindre bra.