FOLKE OHLSSON, FÅTÖLJ med FOTPALL, "Duxiesta", DUX, etikettmärkt.
Teak. Fåtöljen med stoppad, hög, ställbar rygg med fotkudde, stoppad sits. Sitthöjd ca 36 cm. Rektangulär fotpall med ställbar dyna. Brickmärkt.
Slitage. Ställvis blekt och fläckig. Repor. Märken.