KERSTIN HÖRLIN-HOLMQUIST, soffa, "Paradiset", ur NK:s Triva-serie, Nordiska kompaniet, 1900-talets tredje kvartal.
Svängda ben i bok. Grön klädsel med knapphäftning i rygg. Brickmärkt. Längd 180 cm.
Bruksskick och märken. Torkad stoppning. Någon fläck.