Sockel av svärtat trä. Gulmetall och plysch. Kupa av glas. Dekor i form av bladverk och blommor. Spegel med fasettslipat glas och målad dekor av blomsterslingor. Höjd inklusive glaskupa 52 cm. Glaskupans bredd 33 cm.
Slitage. Repor. Skador.
I en sådan här bordsdekoration placerades brusens brudkrona eller bröllopsdiadem.