FÖREMÅL, 6 st, porslin, Kina.

FÖREMÅL, 6 st, porslin, Kina.

Snusflaska. (Tidigt 1900-tal). Höjd 6 cm.
Uurna. (Kangxi 1662-1722). Höjd 9 cm. Lock senare.
3 st skålar. (Tidigt 1900-tal). Diameter 9 cm.
Burk med lock. (1900-talets mitt). Höjd 9,5 cm.

Slitage. Mynningsnagg på en skål. Tillverkningsdefekter.

Utropspris
150 EUR