MATSERVIS, flintgods, 102 delar, "Opak", Gustavsberg, tidigt 1900-tal.

Blå blombård med guldkant. Tio uppläggningsfat, fem djupa (diameter 17,5-22 cm) och fem flata (diameter 20-45,5 cm). Tre terriner varav en saknar lock (diameter 24 cm och varierande höjd), två såssnipor (diameter 20 cm), 14 djupa tallrikar (diameter 25 cm), 40 flata tallrikar (diameter 25 cm), 15 assietter (diameter 21,5 cm), 18 små assietter (diameter 18,5 cm), en kanna från Savoy Johnson Bros England medföljer.

Tillverkningsdefekt. Gulnad. Krackelyr. Lagningar. Glasyrmistor. Missfärgningar. Sprickor. Nagg. Sliten guldkant. Färgbortfall. Avslag.

Utropspris
3 000 SEK