Allmoge
1037625

ANDERS ÄDEL, Hans krets, KISTA, Allmoge, Ljusdal, Hälsingland, sent 1700-tal / tidigt 1800-tal.

Bemålad furu. Polykrom dekor av blommor och blad. Platt samt gångjärnsförsett lock med konturerade speglar. Längd ca 91, bredd ca 56, höjd ca 52 cm. Nyckel finns.

Åldersrelaterat slitage. Färgbortfall. Torrsprickor. Låset trögt.

Utropspris
4 000 SEK