SABEL, för officer vid infanteriet, Sverige, m/1899.

Förgyllt mässingsfäste med lejonkappa. Kavel i svärtat trä. Rak klinga med två blodsrännor och texten "Konungen" respektive "Fäderneslandet". Svärtad stålbalja. Med portopé. Längd 100 cm.

Bruksskick. Renoverad.

Utropspris
3 000 SEK