Kan inte nå servern
Temaauktioner online
Madeleine Pyk – en samling F769
Auktion:
The Eclectic Collection F772
Auktion:
Helge Dahlman F782
Auktion:
Birds by Toikka – Part 2 F728
Auktion:
En privat samling handknutna bruksföremål från Persien E1309
Auktion:
Silver Linings E1279
Auktion:
Chalet Interiors E1217
Auktion:
Liveauktioner
Contemporary Art & Design 670
Auktion: 21−22 april 2026
Important Timepieces 671
Auktion: 21 april 2026
Modern Art & Design 672
Auktion: 20−21 maj 2026
Important Spring Sale 673
Auktion: 10−12 juni 2026

Gucci

(Italien, Grundat 1921)
Gucci
(Italien, Grundat 1921)

ARMBANDSUR, Gucci,

Doublé, läderband. Boettnr 3000 L, 0022024.

Repor på glas. Repor. Ej funktionstestad.

Formgivare

Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 300
S
E
K
123
E
U
R
141
USD
Utropspris
1 500 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (19 bud)
1
13 maj 2018 22:11
1 300 SEK
3
A
13 maj 2018 22:11
1 200 SEK
1
13 maj 2018 22:11
1 200 SEK
3
A
13 maj 2018 22:09
1 100 SEK
1
13 maj 2018 22:09
1 000 SEK
3
A
13 maj 2018 22:09
950 SEK
1
13 maj 2018 22:09
900 SEK
3
13 maj 2018 21:44
850 SEK
1
11 maj 2018 11:55
800 SEK
2
9 maj 2018 9:20
750 SEK
1
A
9 maj 2018 9:20
700 SEK
2
9 maj 2018 9:20
650 SEK
1
A
9 maj 2018 9:19
600 SEK
2
9 maj 2018 9:19
550 SEK
1
A
9 maj 2018 9:19
500 SEK
2
9 maj 2018 9:19
450 SEK
1
A
7 maj 2018 20:44
400 SEK
2
7 maj 2018 20:44
350 SEK
1
7 maj 2018 18:31
300 SEK
Alla tider är i CET
Omfattas av följerätt

Enligt lag betalar köparen en konstnärsavgift för detta konstverk. Avgiften är som högst 5%. Ju högre försäljningspris desto lägre procentsats. För mer information kring denna lag:

I Sverige: BUS
I Finland: Kuvasto och följerätt och Kuvasto

Köpinformation
Kontakt
Fredrik Karlsson
Stockholm
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice