"English Domestic Clocks", Cescinsky & Webster, Antique Collectors Club, 1991. "A connoisseurs guide to antique clocks & Watches", Ronald Pearsall, Tiger, 1997. "The Antique Collectors Club edition of old clocks and watches & thier makers", F.J Britten, Antique Coellctors Club, 1988. "Mästares verk Sverige Urmakarförbund 100 år", förord av Bengt Dahlgren, Team Tryck, Stockholm, 1992. "Klassiska Armbandsur", Michael Balfour, Bokia, 1996. "Klassiska Armbandsur", Michael Balfour, Bokia, 1990. "Armband Uhren", Kahlert, Mühe, Brunner, Callwey, 1996. "De skönaste uren från sex sekler", Johann Willsberg, Bernces, 1975. "Tidsfodral", Per Falck, Kersti Holmqvist och Maj Nodermann, Nordiska Museets förlag, 1997. "Halda - en svensk fickurfabrik", Sven Sandström, Sture carlsson samt Staffan Sjunnesson, utgiven av Sveriges Urmakareförbund i anledning av Halda fickursfabriks 100-årsjubileum 1987. "De underbara Uren sammlandet som hobby", Albin Schaeder. "Allmogeurmakeriet i Västergötland och i västra Småland", Einar Magnusson, Ab Falköpings tidnings tryckeri, 1967. "Om Uhr 1796", Pehr Printz, nytryck numrerad 48/300, 1980.
Bruksskick. Ej fullständigt genomgångna