ELEMENT/SPISOMFATTNING, jugend, 1800-talets slut.

Rikt skuren dekor av druvklasar och vinrankor. L 105, B 25, H 122.

Nötmärken. Skada. Sprickor.

Proveniens

Fam. Rubouw, Sonekulla.

Enligt uppgift 1:a pris vid Malmöutställningen 189

Utropspris
1 200 SEK