"Haga" Av E. Ekroth
"Zorn, hans barndom, ungdom och studieår" Axel Tallberg
"Carl Larsson som etsare" Axel L Romdahl
"Vid nattens tröskel" Carl-Emil Englund
"Reinhold Ljunggren, den sköna verkligheten" Martin Strömberg
Samtliga med originaletsning eller litografi.
"Oanat-osett" Sven Delblanc
Men dedikation och signatur av Reinhold Ljunggren
Ställvis slitage.