BROSCHER OCH HÄNGEN, 11 delar, silver och färgade stenar, bland annat Per Sköld, Rey Urban.

Hänge, Sten & Laine, Finland, med svensk importstämpel. Diameter 25 mm. Kedja ankarlänk, längd 37 cm. Hänge med fasettslipad ametist. Stämplad GFAB, med svensk importstämpel. Höjd 35 mm. Kedja venezialänk, stämplad 835. Längd 44 cm. Hänge med fasettslipad bergkristall, Sten & Laine, Finland. Höjd inklusive ögla 20 mm. Kedja venezialänk, balestra. Hänge med pärla, ABF, Furnia Ab. Stockholm 1964. Hänge med syntetisk blå spinell, Kultasepät Salovaara, total höjd 50 mm. Brosch med cabochonslipad månsten. Per Sköld. MIC. Michelsen Aktiebolag A. Stockholm 1954. Brosch med motiv av fisk, Gustaf Dahlgren & Co. Malmö 1942. Brosch i form av sköld, S&Co, Metallfabriks A/B C C Sporrong &. Stockholm 1954. Brosch, RU, Signerad Rey Urban. Stockholm 1959. Brosch i form av blad, Erik Granit & Co, Finland 1970. Brosch, Hermann Siersbol, 925 Denmark. Broscher längder 30 - 60 mm. Totalt vikt 94 gram.

Knut på en kedja. Anlupen. Slitage.

Utropspris
2 000 SEK
Fredrik Karlsson
Fredrik Karlsson
Specialist Smycken
+46 (0)767 81 06 06