MATGRUPP, 7 delar, delvis Carl Malmsten, "Calmare Nyckel", 1900-tal.

Sex stolar av Carl Malmsten, modell "Calmare Nyckel", vitlackerade och med mönstrad klädsel. Brickmärkta. Bord med pelarfot och tre iläggsskivor à 40 cm. Bordets diameter 112 cm, höjd 75 cm.

Bruksskick. Stolar med senare klädsel och målning. Fläckar. Färgbortfall. Märken. Nedsutten stoppning.

Utropspris
4 000 SEK