Balusterformade. Med dekor av blommor och fåglar i underglasyrblå. Pålagd grenverksdekor. Stämplade i godset. Höjd 44 - 45 cm.
Bränningssprickor. Slitage. Krackelyr. Tillverkningsdefekter.