YNGVE EKSTRÖM, bokhylla med underskåp, "Krus", 1900-talets andra hälft.
Fanerad med teak. Beslag av mässing. Underdel med två lådor samt skåpluckor med bakomliggande hyllinredning. Skåpluckor med dekor i relief. Bredd 100. Djup 30-46,5. Höjd 188 cm. Nyckel finns.
Smärre slitage. Repor. Märken.