Ateneum Internationell, illustrerad tidskrift för konst, literatur och spörsmål af allmänt intresse, utgifven af Otto Donner Jr., Axel Gallén och Wenzel Hagelstam under medverkan af in- och utländska konstnärer, skriftställare och vetenskapmän.
Fjärde årgången, Helsingfors 1902.
HUGO SIMBERG, träsnitt, signerad i trycket."In memoriam Aleksis Kivi". 13,5 x 10,5 cm.
HUGO SIMBERG, etsning, signerad i trycket. "Missljud" 12 x 11 cm
Obetydligt ytslitage.