CARL MALMSTEN, matgrupp, 9 delar, "Runda Juni" och "Herrgård", 1900-talets andra hälft.

Mahogny. Åtta stolar med genombrutna balusterbrickor och läderklädda sitsar. Brännmärkta "CM". Sitthöjd ca 47 cm. Bord med rund skiva, två iläggskivor à 55 cm. Ej märkt. Diameter 120 cm, höjd 74 cm.

Ställvis slitage, märken och repor. Fläckar.

Utropspris
10 000 SEK