Förgylld brons, vitemaljerad signerad urtavla med romerska siffror inskriven i postament i form av recamier med läsande kvinna, rektangulär sockel med palmettbård, längd ca 36, bredd 14, höjd ca 35,5 cm Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Ej genomgången. Ej funktionstestad. Repor. Nagg. Ytslitage