Förgylld brons, vitemaljerad signerad urtavla med romerska siffror inskriven i postament i form av recamier med läsande kvinna, rektangulär sockel med palmettbård, längd ca 36, bredd 14, höjd ca 35,5 cm Nyckel finns.
Wear due to age and use. Not thoroughly examined. movement not tested. Scratches. Chip. Worn surface