Husmorskniv med skaft i ben, stålblad stämplat "Fiskars", knivens längd 6,5 cm. Slida i läder och metall, totallängd 7,5 cm.
Puukko, bladet signerat "J. Marttiini Finland", knivens längd 24,5 cm, slida i präglat läder med björnmotiv.
Puukko, bladet signerat "J. Marttiini Rovaniemi", knivens längd 21 cm, längd inkl läderslida 23,5 cm.
Slitage. Den mindre puukkon med färgbortfall i skaftet, anlupet blad. Slitna slidor.