Mörkbetsad trästomme, brun canvas med fästen i förkromad metall, lös stoppad dyna med brun läderklädsel. Sitthöjd ca 45 cm.
Slitage, ställvis hård. Mindre skador. Några knappar saknas. Något instabil fåtölj.