SKRIVBORD samt SKRIVBORDSSTOL, engelsk stil, 1900-talets andra hälft.

Fanerat med mahogny och idegran. Skiva klädd med grönt skinn. Beslag av metall. Två lådor i sargen. Två hurtsar med tre lådor vardera. Stol på snurrfot klädd med grönt skinn. Pärlspikad dekor. Bordets bredd 153, djup 92, höjd 76 cm.

Slitage. Repor. Märken. Fanerskador. Skador. Nyckel saknas.

Utropspris
3 000 SEK