Fanerat med mahogny och idegran. Skiva klädd med grönt skinn. Beslag av metall. Två lådor i sargen. Två hurtsar med tre lådor vardera. Stol på snurrfot klädd med grönt skinn. Pärlspikad dekor. Bordets bredd 153, djup 92, höjd 76 cm.
Slitage. Repor. Märken. Fanerskador. Skador. Nyckel saknas.