BORDSPENDYL, porslin, rokokostil, 1800-talets andra hälft. Troligen Frankrike.

Svängd front med blomsterdekor, rund mässingsurtavla, krönande figurin i form av beriden oriental. H 36. Ovoid ej ursprungligen tillhörande träsockel med intarsiadekor medföljer.

Slitage, nagg, lagningar, ett framben på hästen saknas.

Utropspris
2 000 SEK