KERTTU NURMINEN, GLASSERVISDELAR, 23 st, "Mondo", Iittala 1900-talets senare hälft.
Klart glas med blå fot och klart glas med turkostonad fot.
Skål / bålskål, höjd 20 cm, ø 22 cm.
9 rödvinsglas, höjd 16,5 cm
6 vitvinsglas, 15 cm
3 champagneflutes, 22,5 cm
2 skålar, höjd 11,5 cm, ø 11,5 cm
Ljusstake, 19,5 cm
Pokal, höjd 23 cm, ø 10,5 cm
Sedvanligt slitage.