2 st koppar med fat samt litet skålfat.
Blå underglasyrdekor. Dekor med blommor, bladverk och figurer.
Koppar: höjd ca 5,5 cm, diameter ca 8,5 cm.
Fat: diameter 13- 13,5 cm.
Åldersrelaterat slitage. Nagg. Smärre tillverkningsdefekter. En kopp med en mindre spricka. Ett fat med spricka.