Marianne Westman

(Sverige, 1928-2017)
Marianne Westman
(Sverige, 1928-2017)

MARIANNE WESTMAN, parti keramik, 23 delar, stengods, Rörstrand, delvis signerade.

Glaserade. Sex burkar varav tre med lock (höjd 8 - 14 cm), tre speceriburkar för vägg (höjd ca 20 cm), sex diverse lock (diameter 4 - 18 cm), kanna (höjd ca 7 cm), tallrik samt sex assietter (diameter 23 respektive 19 cm).

Medföljande trälock till burk. Slitage. Assiett med nagg. Burk med spricka vid fot. Fläckar. Trälock till speceriburkar med skador samt en saknas. Delvis krackelyr.

Proveniens

Inger Persson.

Formgivare

Formgivaren, keramikern och textildesignern Marianne Westman (f. 1928) anses vara en av Sveriges främsta formgivare inom hushållsporslin. Efter studier på Konstfack fick hon fast anställning på Rörstrands porslinsfabrik. Där utvecklade hon porslinsserierna Mon Amie och Picknick, som numera anses vara moderna klassiker.

Under några år på 1970-talet arbetade Marianne Westman på Skrufs glasbruk, där hon gjorde ostbrickorna Provence och serien Le Chef. Mellan 1972 och 1993 frilansade hon på olika porslinsfabriker i Bayern i Tyskland och gjorde serviserna Kristina och Falun.

Utropspris
2 000 SEK