Skrin i läder, dekorerat med ståldetaljer, 1800-tal

Sidendetaljer inuti, fasetterade ståldetaljer liknande antika stålsmycken. L 18, B 10, H 9 cm. Låsbleck på ena kortsidan.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar.

Proveniens

"Detta lilla stålskrin har tillhört fröken Gabriella Oxenstierna, f. 1825 d. 1851, skänkt i testamente till hennes barndomsvän fröken Sigrid Fleming av den sistnämnda till fröken Ulla Celsing d.ä., och sen av henne till fröken Ulla v Celsing d.y., Biby 14 sept. 1931."

Utropspris
1 500 SEK
Anita Bolin
Anita Bolin
Senior specialist smycken
+46 (0)737 47 16 48

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13